header

کاریاب هوشمند استخدامی های کشور - کشف علاقه در زمینه کسب و کار

کشف علاقه در زمینه کسب و کار

کشف علاقه در زمینه کسب و کار

 

 

1. بر اساس تحصيلات، کسب و کارهاي حال يا گذشته و هرگونه علاقه مندي و سرگرمي ويژه، شغل مورد نظرتان را انتخاب کنيد. اين زمينه تخصصي مي‌تواند پايه‌اي براي شغل شما باشد؟

۲. چه تجربياتي در سوابق‌تان مي‌تواند شما را به اين کسب و کار متمايل سازد؟

۳. افراد در رابطه با انجام درست چه کاري، شما را مخاطب قرار داده‌اند؟ مثلاً، کسي به شما بگويد" مي‌دوني، تو بايستي فلان شغل رو شروع کني يا اينکه توي اين کار خيلي واردي". شايد حق با او باشد و حتي ممکن است آنها اولين مشتريان شما باشند. بيشترين تمايل خود را به انجام چه کاري مي‌دانيد؟ حالا به اين سؤالات فکر کنيد:

• در زمان بيکاري چه کاري را دوست داريد انجام دهيد؟
• براي چه کارهايي، سريع از رختخواب بيرون مي‌پريد؟
• از خواندن چه مجله، روزنامه، وب‌سايت و يا کتابي لذت مي‌بريد؟
• چه عنوان‌هايي از روزنامه يا خبر نظر شما را جلب مي‌کند؟
• در زمان کودکي، انجام چه کاري را بسيار دوست داشتيد؟
• چه چيزي را هميشه تکرار مي‌کنيد که بالاخره يک روزي آن را انجام خواهم داد؟
• اگر يک روز از عمرتان باقي مانده باشد، با نگاهي به گذشته، آرزوي انجام چه کاري را داريد؟

۴. دوست داريد چقدر با مردم سر و کار داشته باشيد؟ تمام اوقات؟ دوره‌اي؟ نه به هيچ عنوان؟ جواب به اين سؤال مي‌تواند به چگونگي رويارويي با مشتريان کمک کند. 

۵. براي ميزان ساعات کار در هفته، کدام را ترجيح مي‌دهيد؟ کار تمام وقت يا نيمه وقت؟ در اين مورد واقع بين باشيد. با مقدار زماني که براي کار تمام يا نيمه وقت گذاريد، ميزان سود و زيان ناشي از آن نيز مشخص مي‌شود.

۶. مقدار درآمدتان چقدر است؟ دوست داريد درآمد هفتگي، ماهانه و سالانه شما چقدر باشد؟ در اينجا مي‌فهميد که بعضي کسب و کارها انتظارات و خواسته‌هاي شما را نسبت به ديگران به طور قابل توجهي افزايش مي‌دهد. پس شغلي را انتخاب کنيد که درآمدي مطلوب داشته باشد.

۷. چه منابعي را در زمينه‌ي اموال، تجهيزات و اطلاعات در اختيار داريد؟ اين منابع مي‌توانند اساس کارتان را تشکيل دهند. اگر دور و برتان را جست جو کنيد، درست جلوي چشمتان تعدادي منابع بکر و دست نخورده خواهيد يافت. از يک كامپيوتر شخصي گرفته تا يک وانت، اتاق خالي، يک دوربين فيلمبرداري کوچک، اجاق آشپزخانه، جارو برقي، حياط خلوت و يا صندوق پستي.

۸. آيا مي‌خواهيد شغلي را از ابتدا آغاز کنيد يا نمايندگي عرضه‌ي مستقيم محصولات برخي کارخانجات را ترجيح مي‌دهيد؟

حال با توجه به پاسخ‌هاي سؤالات فوق، شش موضوع يا زمينه‌اي که راجع به آن اطلاعات بيشتري داريد يا بيشترين صلاحيت را داريد و يا داراي بيشترين تجربه و تخصص هستيد را فهرست کنيد.

نوبت به آن مي‌رسد که چه مهارت‌هايي داريد؟ در اين مرحله شش مورد از بهترين مهارت‌ها، استعدادها، توانايي‌ها، قابليت‌ها يا ظرفيت‌هاي خود را فهرست کنيد. حالا شما دو فهرست در دست داريد که مي‌توانيد هر فهرست را بر اساس علايق و توانمندي‌هاي خود اولويت بندي کنيد.با اين ليست کوتاه، قادر به ايجاد يک ديد کلي از کار خود هستيد که مي‌توانيد بهترين جواب براي آنچه که درباره آن اطلاع داريد، آنچه که در آن مهارت داشته و از آن لذت مي‌بريد را فراهم کند.